2020/04 ČAS = Peníze, čas jako klíč k přežití
Základním rozdílem je práce s časem

ERP (podnikové systémy) – plánování se všemi parametry a vlivy procesů a systémových časů i zpracovatelských časů a dodacích lhůt. Reakční čas – dny a týdny

Min-Max – kontrola zásob přímo na místě, manuální objednávka dle reálného poklesu dostupnosti. Reakční čas – dny a hodiny

IKS e-Kanban – Globální on-line objednávání dle skutečných priorit konečného zákazníka. Reakční čas – hodiny a minuty

IKS e-Kanban EDI – Globální on-line objednávání s bezpapírovou integrací ERP systémů zákazníka i dodavatele. Reakční čas – dny a hodiny. Reakční čas – limitem je vteřina

Záludnost práce s výhledy

Tento graf ukazuje vlivy a věrohodnost výhledů ve výrobní společnosti. Položky jednoho pracoviště nebo dodavatele. Reprezentuje 5 týdnů historie výhledů, Min-Max objednávka a reálná spotřeba. Podobná data, je velice těžké získat, protože se běžně reportuje jen informace průměru, ale pravda je v detailu každé jednotlivé položky který se už nehlídá.

V jaký okamžik a na základě jaké informace spouštět své zdroje?
Nejlépe ON-LINE dle reálné situace u zákazníka!

Průměr – ukazuje hodnotu všech položek -10% což se zdá celkem rozumné v manažerských přehledech, ale…
Max / Min odchylka jednotlivých položek se pohybuje mezi 115 – 70% což v reálu znamená, že vyrábíme „špatné“ produkty, které na objednávce nebudou a plýtváme našimi zdroji”. Na druhou stranu je velká část položek, které budou objednány a ve výhledech jsme o nich nevěděli a nepočítáme s nimi. Doposud každý dodavatel chtěl vyhovět svému zákazníkovi a to i za cenu ne-ekonomické výrobní dávky a nákladné přestavby objednávku realizuje. Toto je ten největší problém, který se ukáže, až v momentě kdy začnete používat tahový princip a materiálové toky opravdu řídit.
Týden objednávky – vliv Min-Max odvolávky a urgentní potřeba ERP “zpravidla dvojnásobnou zásobu než fixované Min-Max”. Toto je velice zajímavý moment, který je šokujícím zjištěním při přechodu z ERP na tahový princip. Nulový týden / den objednávky nenasytného ERP čelí „přídělovému“ tahovému principu, který reaguje jen při poklesu standardizované / fixované zásoby. V praxi uživatelé kanbanových procesů tento nulový týden / den ignorují a nahrazují ERP informaci průměrnou hodnotou. (Opravdu se jedná o veliký objem zásoby, který pokrývá 1 týden až 1 měsíc průměrné výroby – dle typu společností)
Skutečná spotřeba – i když použijeme Min-Max odvolávku s jednodenním předstihem a následně porovnáme s uskutečněnou spotřebou tento rozdíl je stále ještě 60%

Sdílení on-line skutečnosti a včasná reakce na realitu minimalizuje zdroje a generuje úsporu. Ten zázračný vzorec v IKS e-kanbanu je ČAS a práce s prioritami položek on-line.

Vždy bychom měli vědět co vše nás ovlivňuje a vzájemně spolupracovat na udržování přesnosti dat, protože výsledný čas je součtem všech těchto vlivů.

IKS e-kanban uřídí realitu, ale dlouhodobé kapacitní plánování a nestandardní situace musí být podpořeny informacemi z ERP systému.